Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - řepka rostlinak předehřev uvahy
Právě je sob 08. čer 2024 3:19:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: stř 24. lis 2010 21:07:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 12:21:15
Příspěvky: 315
Bydliště: Tábor
...zkoušel jste někdo rostlinak do tehlech motoru, jak dvajedna,dvadva i dvaapulka ... ted je sice zima ale po pročtení dieselfora o tom začínám trošku uvažovat. .. XM mě dosti vyšťavuje tak potřebuju jeho provoz udělat co nejlevnější. kdyby to jezdilo na rostlinak, asi bych z zmáknul občas vylejt 50 petlahvi do nadrže na parkovišti supermarketu. co na to řekne motor? čerpadlo? filtr? Já mám špatný starty takže než to vyřeším (asi vstřiky, mimochodem, nemate někdo zkušenosti s tekutým čističem -nejsou to vyhozený prachy?) mě rostlinak vubec nezajima ale tak do budoucna, co se týče předehřevu ten mám odpojenej už od doby co jsem to koupil a nevim jak to tam má správě být. vím že přes nějaky termostat ale než ho shánět a vymýšlet to .. říkal jsem si jestli nenapojit třeba tu hadičku co vede z vrchu chladiče do expazky ještě přes filtr. .. nemělo by tam být tolik tepla aby to stíhalo naftu ohřát na vysokou teplotu ale zároven by to mohlo trochu pomoct tomu rostlinaku k tekutosti.

zkuste se vyjadrit

_________________
XM Y4 2.1TD krása krás ale trápení plno ...pod ochranou ještě espace III 2.0 8V dobrej stehovak, ložnice. 10l/100km hrůza děs někam jet. abych si odpočinul mame s brachou ČZ 125/476 a Jawku 350/640.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: čtv 25. lis 2010 12:33:11 
Offline

Registrován: pon 19. říj 2009 10:01:36
Příspěvky: 57
Bydliště: Velká Polom (u Ostravy ;o)
Tož, na jednom z minulých BX jsem měl několik let vždycky přes léto rostlinně míchané období a motor si nestěžoval, dodnes vesele lítá u sousedů. Ale jak šly teploty pod +10stC, tak jen čistou naftu. On ten ohřev samozřejmě té tekutosti pomůže, ale při studeném startu jaksi není moc čím ohřívat a čerpadlo máš plné studené a ne zrovna moc tekuté směsi a nutíš ho tuhle Heru tlačit. Měl jsem instalovaný elektroohřev na přívodu, ale to je všecko před čerpadlem a ani ten tepelný výkon toho topného tělíska není až tak závratný... za studena to, myslím, smrdí utaháním čerpadla. A dle referencí jsou tyhle pokusy obecně možné jen s čerpadlem Bosch, Lucasy jsou na palivo nějaké lechtivější. Jen tak na okraj: Známý to řešil se dvěma nádržema a přepínáním okruhů, několik kilometrů před dojezdem to chtěl přepínat na čistou naftu...něco jako LPG, dokonce se ty profi "řepkožravé" systémy řeší nějak podobně, ale on měl tenkrát nadbytek volného času, dlouhé štreky a navíc snad dvě nádrže už z výroby, i tak strávil spoustu času se sháněním třícestných servoventilků a přiznám se, že ani netuším, jak to nakonec dopadlo, změnil jsem bydliště.

_________________
BX19D r.91 stavební, 2CV6 r.84 hrací


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: pát 26. lis 2010 10:21:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 12:21:15
Příspěvky: 315
Bydliště: Tábor
i ta startovací nadrž mě napadla, ale asi je to dost složité. (ale tak bavíme se v teoretické rovině tak můžeme plkat) čerpadlo bosch mám. Nemám žádný extra zdroj na rostlinak, možná by to mělo spíš pak význám.
Ještě se chci zeptat na směsnou naftu(SMN) a Bio naftu. směsná je dražší (asi tak 26,90 ted, v čechách skoro neni ale v Brně všude.) a podle toho co jsem zjistil by to měl být poměr nafty a Metylesteru řepkového oleje (MĚŘO se tomu říka)
v poměru 70 nafty a 30 řepky.
Pak ta Bionafta (asi tak 23Kč) v poměru 70 řepky a 30 nafty. je to tak?
Mám zkusit su směsnou? od někoho jsem zase slyšel že je to topný olej no prostě nevím nic jistě.

Dnes jsem, se placnul přes kapsu a koupil čistič STP diesel injector .... samozřejmě už s vědomím že 150 kourun opravdu jen tak něčemu nepomůže. No uvidime až zítra co to udělá se studeným startem.

_________________
XM Y4 2.1TD krása krás ale trápení plno ...pod ochranou ještě espace III 2.0 8V dobrej stehovak, ložnice. 10l/100km hrůza děs někam jet. abych si odpočinul mame s brachou ČZ 125/476 a Jawku 350/640.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: pát 26. lis 2010 11:04:06 
Offline

Registrován: pon 19. říj 2009 10:01:36
Příspěvky: 57
Bydliště: Velká Polom (u Ostravy ;o)
Nevím, jestli je to u STP čističe stejné, ale pro nějaké zaznamenatelné výsledky se normálně doporučuje přidávat jednu dávku čističe do každé druhé nádrže, já kdysi dávkoval za tímto účelem do paliva aditivum od Castrolu s obdobnými deklarovanými účinky (on tomu asi ten rafinovaný petrolej neublíží nikdy ;o), ale nejrazantnější zlepšení jsem zpozoroval, když nám udeřily -18 mrazy a tak jsem tam na tu sibérii lil směs 3,5:1 nafta-benzín a po nějakých kilometrech ta španělská kapela znatelně ubrala na kastanětách. Ale to byla stará 1.9D a nedovolil bych si to doporučovat jako obecně prospěšné řešení nebo tak něco, spíš to byl vedlejší účinek antiparafinačních opatření ;) K těm směsím čehosi s čímsi - teď má být přes víkend v noci kolem -10, tak v sobotu popadni čtyři PETky, do jedné nalij půl litru oleje z Tvého oblíbeného supermarketu, do druhé půl litru směšné, do třetí půl litru bio, do čtvrté zimní naftu a šoupni to za okno nebo na balkon. V neděli ráno nakloníš, zatočíš, zatřeseš... a vidíš na vlastní oči, co bys měl v palivové šoustavě za materiál i při ne až tak krutém mrazu. A můžeš se...jak by se dalo říct...fundovaně rozhodnout ;)

_________________
BX19D r.91 stavební, 2CV6 r.84 hrací


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: pát 26. lis 2010 17:47:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 12:21:15
Příspěvky: 315
Bydliště: Tábor
no dneska jsem jinak čaroval, měnil jsem vzduchač a v rámci udržby jsem stříknul trochu čističe na brzdy do sání ... nastartoval a samozřejmě studenej motor se roztočil že se divim že v tom autě zustal ... pod autem vsude rez z vejfuku a za autem dromádka sazí ..... o nepruhledným oblaku ani nemluvim ..no pak jsem to zas nastartoval a strasně to modre kourilo, tak jsem si říkal .. hm protah jsem turbo a ted bude sát olej ...ale vypada to že už to přestalo .. těžko říct, ujel jsem jen asi dva km.
v neděli zas do brna tak uvidime co uděla kombinace vzduchače STP čističe a protažený turbo

_________________
XM Y4 2.1TD krása krás ale trápení plno ...pod ochranou ještě espace III 2.0 8V dobrej stehovak, ložnice. 10l/100km hrůza děs někam jet. abych si odpočinul mame s brachou ČZ 125/476 a Jawku 350/640.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: pát 26. lis 2010 22:36:12 
Offline

Registrován: sob 17. říj 2009 20:49:31
Příspěvky: 576
Bydliště: Plzeň
Ty jo tvé pokusy jsou zajímavé. toho bych se bál. STP jsou kvalitní věci. Dělal jsem v české pobočce této americké společnost, která to zde prodává. Já bych se bio nafty nebál. tady bohužel v okolí plzně nikdo bio naftu nemá.

_________________
Aktůálně: Citroen Jumper 2.8Hdi
dříve, X1, ZX, X2, C5, XM Y4 Break 2,1TD 12V - Musketier, ful palba včetně vyhřívané kůže, xenon atd..C5 Break 2,2 HDI Exclusive v kůži


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: sob 27. lis 2010 12:46:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 12:21:15
Příspěvky: 315
Bydliště: Tábor
Největší zásluhu přiděluji vzduchači, a trochu možná tomu turbu. turbo má ted dost slušnej zátah, je možný že před tím se tam nedostalo dostatek vzduchu protože filtr byl zalepený od rozprašování LHM takže fungoval ne jako papirovy ale jako olejový. Nicméně jenom v tom filtru to nebude. Taky možná trochu to že jsem se jel projet a deset kilometru jsem nesundal nohu z plynu. prostě pořádnej čoud. no a subjektivně se mi zdá, táhne to dobře, ale uvidime až naložim. bohužel vubec to nemá spodek. kamarad ixemak priležitostny mechanik rikal že mám čerpadlo uplně na dorazech, ukazoval mi jak se dá s čerpadlem štelovat, naklopením, a tím změnit časování vstřiku. říkal že by mělo být tak v prostřed těch oválných děr, já ho mám uplně naklopené na motoru. Co si o tom myslite? čerpadlo je pro mě něco jako orloj. říkal že mám ted ten motor takovej příliš měkkej, a do určity polohy plynu vubec nereaguje. No zkuste jestli vite. možná s tim zkusime za 14 dní hnout.

_________________
XM Y4 2.1TD krása krás ale trápení plno ...pod ochranou ještě espace III 2.0 8V dobrej stehovak, ložnice. 10l/100km hrůza děs někam jet. abych si odpočinul mame s brachou ČZ 125/476 a Jawku 350/640.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: ned 28. lis 2010 19:04:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. pro 2009 15:46:01
Příspěvky: 228
leju do auta vsechno mozny, ale prevazne smesnou bionaftu (aspon 30 procent mera). jinak pres leto cisty mero za 22 kc za litr a kdyz sem nekde v obchode a maji repkovej stolni za 17 kc tak ho tam samozrejme taky naleju, ale pak to pri startu cmoudi i v lete, ale po minute se to ustali a jede jak na naftu. ale posledni dobou me to otevirani petflasek a liti po jednej do nadrze nebavi, takze kdyz chci setrit, tak zajedu na benzinku s cistym merem.

ale jestli ti to blbe startuje, tak se na to vyprdni, v zime bys to nenastartoval ani prd :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: ned 28. lis 2010 19:29:54 
Offline

Registrován: sob 17. říj 2009 20:49:31
Příspěvky: 576
Bydliště: Plzeň
Ty vado to mi řekni jak je to na pumpách označené? jak se to jmenuje? Co to je?

_________________
Aktůálně: Citroen Jumper 2.8Hdi
dříve, X1, ZX, X2, C5, XM Y4 Break 2,1TD 12V - Musketier, ful palba včetně vyhřívané kůže, xenon atd..C5 Break 2,2 HDI Exclusive v kůži


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: sob 18. pro 2010 14:33:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 19. pro 2009 15:46:01
Příspěvky: 228
pokud myslíš to MEŘO, tak to je metylester řepkového oleje, prostě opravdová bionafta, na některých pumpách to maj označený jako ekonafta, bionafta, eko stabil. většina pump ale nabízí směsnou naftu, to je smíchaný meřo s normal naftou v poměru cca 40:60, no a od roku 2010 je měřa v normalni naftě povinně 6 procent.

stary čerpadla Bosch jsou osvědčený na provoz na 100procentní metylester, u lucase to prej občas rozežere těsnění - mám lucas a riskuju to, lepší za dvě kila čerpadlo z vrakáče než platit 33 kurun za litr nafty :twisted:

víc o bionaftě tady http://max.af.czu.cz/~miki/biodiesel.htm

základem je mít po přechodu na měřo palivovej filtr a klíče na jeho výměnu ssebou - měřo rozpouští usazeniuny, když se ho najednou naleje plná nádrž tak je může rozpustit a ucpat filtr.

já přešel nejdřív na směsnou naftu (33 procent meřa) a pak na čistý meřo a v pohodě, filtr mi to neucpalo, páč sem měl čistou nádrž 8-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: řepka rostlinak předehřev uvahy
PříspěvekNapsal: pon 11. dub 2011 13:53:16 
Offline

Registrován: stř 28. dub 2010 20:50:58
Příspěvky: 24
Kdysi jezdíval na XM srazy borec s 2.1 a ten měl v kufru kromě basy plzně a peřiny, ještě plastový kanystr a 2-4 kartony nejlevnějšího jedlého oleje z makra :lol:
K čerpadlu měl od kanystru skrz kabinu vedenou zelenou průhlednou zahradní hadici a jako zpátečku to samé. Byl to opravdu super tuning :roll: , ale jezdil za hubičku a za ním jet, to bylo jak ve výrobně brambůrek, jen přidat česnek a sůl. Co vím, tak to žralo trochu víc, ale litr ho stál asi 13Kč.
Byla docela sranda ho pozorovat, jak u pumpy přelejvá olej z flašek do toho kanystru :mrgreen:
Nevim jak dopadl motor ani on, ale svým způsobem měl pravdu, když říkal, že až se motor vys.., tak koupí za 5tis jiné xm a jezdí dál.
Jen ten zimní provoz vyřešený neměl.

_________________
Lennon
XM 2.5TD Break ´99


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz