Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - Prosím pomoc pri identifikácií zdroja hluku
Právě je pát 29. bře 2024 8:52:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 05. lis 2014 10:29:58 
Offline

Registrován: pát 28. čer 2013 19:39:36
Příspěvky: 79
Ahoj,
chcel by som vás, skúsenejších, poprosiť o pomoc pri identifkácií hluku. Skúsim popísať, čo tomu predchádzalo a na čo sa mi podarilo za asi týždeň prísť.

Minulú jeseň som menil predné ložíská. Pravé predné hučalo, tak som menil obe strany preistotu.
Po zime menené predné pružiny perovania. Jedna cez zimu praskla, na čo som došiel až pri prezúvaní na letné gumy (na aute to vôbec nebolo poznať). Spolu s tým išli nové "tanieriky" pod pružiny.
Pred zhruba 4 mesiacmi som na aute menil komplet brzdy - kotúče aj obloženie. Zadné kotúče tam išli priamo z výroby aj s ložiskami, žiadne vymienanie ložísk zo starých kotúčov. Dôvod výmeny bol zahrdzavenie starých kotúčov, a hlavne neustávajúci piskot vždy pri brzdení posledných pár metrov na križovatke (volnejšie brzdenie).
Po výmene všetko v poriadku, auto bolo tichučké, až mi bolo divné, a neprirodzené že to zrazu prestalo zakaždým pišťať.
Zo servisu som teda odišiel spokojný, s tým že po 3 mesiacoch sa mám zastaviť, že mi už zadarmo skontrolujú a dotiahnú lanko ručnej brzdy, vraj je bežné že po výmene sa platničky časom "usadia" a ručná by mohla slabo brzdiť. Jediným problémom ostávala už len klima, ktorá niekde fučala (za 1/2 roka sa strácalo takmer komplet chladivo). Naplnili ju teda fluorescenčnou kvapalinou, že to pozrú potom, keď aj tie brzdy.

Fast forward na minulý týždeň.

Vo štvrtok som prezúval gumy na zimné. Sú to Continental Winter Contact TS 850, obuté na 15" plechoch. Žiadne flekovanie, ani prudké rozjazdy tie gumy nezažili. Sú vpodstate nové, teraz idú druhú sezónu. Prejazdil som na nich asi 100 km, všetko vporiadku. Mierne zvýšený hluk, ale keď vezmem v úvahu teplotu 12 C, a zimné gumy na ceste, ok...

Došiel som teda po tých 4 mesiacoch - problém s klimou jasný - prežratý radiátor (chladič) klimy - presne za stredom ventilátora, do servisu. Hovorím nech skontrolujú tú ručnú, a že mám problém, niekedy zrána, keď som v noci stál na ručke že počujem taký kovovo-šúchavý zvuk, keď sa pohýbam z miesta. Je to počuť s každým otočením kolesa. Teda akoby brzda ostávala nejak prilepená. Toto mi pozreli a výsledok bol - "odlepili sa vám čiarové kódy z poloos, teraz šúchajú o karosériu a to spôsobuje ten hluk. Problém sme odstránili - tie čiarové kódy sme odtial strhli". Hovorím si čudné, ale asi sa vyznajú viac než ja.
Celý spokojný a natešený idem domov, keď tu zrazu (po asi 10 km jazdy po dialnici) počujem také "huuuuu" zvuk. Ako keby som išiel kolesami po tých rapkatých bielych čiarách, presne taký zvuk mi začalo auto vydávať. Pozriem do pravého zrkadla, nič, auto som neťahal po čiare. Po chvíli to mierne ustalo, až som pokračoval ďalších zhruba 15 km domov. Pár krát sa to ešte objavilo, nikdy som nešiel po čiare ani ničom zvláštnom. V sobotu som sa šiel na aute previezť, že skúsim identifikovať zdroj zvuku. Šiel som asi 2km, nič sa nedialo, no potom to prišlo. Opäť zvuk akoby trenia kov o kov (ale nie škrípanie !), resp. akoby jazda po hrbolatej stredovej čiare / bočnici. Pridávať / púšťať plyn vpodstate nepomáhalo. Bolo to ale ovela intenzívnejšie ako deň predtým. Prehlušilo to aj rádio, vetrák kabíny, proste taký hukot. Samozrejme, keď auto išlo úplne pomaly už to až tak počuť nebolo. Pár krát som ešte pojazdil a zvuk sa objavoval v nepravidelných intervaloch / náhodne.

Nebudem zbytočne zdržiavať, príspevok je už aj tak dosť dlhý, k čomu som došiel:

Nenašiel som žiadnu spojitosť - postupnosť krokov, ktoré by viedli k vyvolaniu tohto zvuku. Jediný zaujímavý poznatok je, že to príde až po zahriatí (neviem čoho), ale nikdy sa to neobjaví po naštartovaní auta. Vždy musím prejsť istú vzdialenosť, až sa to začne objavovať.
Skúšal som s tým autom jazdiť aj drsne aj jemne, zľava doprava, pridávať s vytočenými kolesami, žiadna priama spojitosť.
Vždy keď sa zvuk objaví, stačí "ťuknúť" brzdový pedál. Auto nemusím veľmi an zbrzdiť, a zvuk zmizne. Po pustení brzdy sa to po sekunde-dvoch opäť objaví. Stala sa mi už aj taká situácia, že to robilo pri miernom vytočení kolies doprava, pomerne pomalá jazda (40 km/h). Keď som zrovnal alebo pretočil doľava, prestalo to nachvílu, potom sa to znova objavilo.

Včera som sa s tým stavil aj v servise. Na ceste asi 5 km sa tento zvuk párkrát objavil, no keď som prišiel na miesto činu, už to ani nepíplo. Servisák s tým skúšal jazdiť cez tankodrom, aj po rovnej hladkej ceste, flekovať, prudké rozbehy, vytáčať kolá, nič, proste sa to neobjavilo ani raz. Ešte dodám, že ručku naozaj mierne pritiahli, zaberá už vpodste odspodu. No kolesá by zablokované nemalo byť žiadne, servisman takisto chytal kotúče a povedal, že žiaden nie je nadmieru zahriaty, že brzdené to neni.

Čo teda s tým, ako začať hladať problémy ? Na letných pneu som tento problém absolútne nemal. Na zimných minulú zimu tiež nie. Tento rok prvých 100km takisto nič, potom sa to začalo v nepravidelných intervaloch objavovať. Nechce sa mi veriť, že by to mala byť nejaká mechanická závada, že by sa to objavilo takto náhle, po prezutí kolies. Ložiská sú vpodstate všetky vymenené a nie staršie ako rok, brzdové ustrojenstvo takisto.
Dodám že s takou intezitou ako to bolo minulú sobotu sa ten hluk už neopakoval. Skôr to ako keby mizne. Ale keď sa to objaví, je to definitívne počuť, aj cez rádio, a hlavne je to nepravidelne.
V servise mi povedali že mi nevedia pomôcť, keď sa závada neprejavuje. No občas to začne tak hučať, že sa bojím pokračovať ďalej v jazde a váham, či neodstavím auto na bok.

Ak ste sa v tomto slohu dočítali až sem, a ste ochotný poradiť, diky moc !

PS: Ešte dodám, tento chalan ten problém vystihuje vpodstate presne.
Kód:
http://forum.autoskodaklub.sk/naprava-kolesa-brzdy-podvozok-f86/topic4717.html

Citace:
Poslaťod Spiker » 01 Apr 2014, 21:35
skoda octavia kombi r.v 99
S pod pravého predného kolesa sa ozýva jemný piskľavý zvuk ako keď "fúknete do sklenenej flaše". Je to zvuk skôr pripominajúci vzduch v úzkej štrbine ako nejaké šúchanie kovu. Osobne som si myslel že to môže byť čáp riadenia. Po prezutí na zimné plechové 15-tky sa to úplne stratilo, ako je ale zvykom čas plynie, ja som nato zabudol a po prezutí na klasické letné škodovácke disky (r15) bol tento zvuk hneď späť.
Je ťažké nejak predvídať kedy sa to objaví a kedy nie, nezavísi to od rýchlosti jazdi ale skôr od mierneho natočenia kolies. Zvuk hned mizne keď šlapnem na brzdu.. Zvuk je dost prenikavý a neobjaví sa hneď, ale až po pár prejdených kilometroch ked sa všetko okolo kolesa zahreje.
Ak ste mali podobný problém alebo vedeli čo to môže sposobovať, za každú radu vopred ďakujem.

_________________
C4 | 1,6 HDi | rv 2006


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 05. lis 2014 11:21:12 
Offline

Registrován: ned 12. úno 2012 16:16:37
Příspěvky: 1345
Bydliště: Frýdecko-Místecko
Na c4gp jsem resil taky mozna podobny hluk od kol. Na letnich to delalo vice. Mel jse. Tam sirsi disky a vzadu na mem aute jsou podbehy z takoveho filcu. Ten filc se nekdy pod vahou absorbovane vody prohnul a zacal se opirat o kolo -> a zvuk byl na svete. V podstate do zatacky se to nekdy projevilo a zajimave bylo, ze pribrzdeni ten zvuk prerusilo.

_________________
C4 Grand Picasso, r. 2017, 2,0BlueHDi 16V 110kw, Selection, 6st manuál ;)
Peugeot 308, r. 2010, 1,6HDI 8V 82kw, 6st manuál ;)
C4 Grand Picasso, r. 2008, 1,6HDI 16V 80kw, Exclusive, 5st manuál ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19. lis 2014 10:21:02 
Offline

Registrován: pát 28. čer 2013 19:39:36
Příspěvky: 79
Ahojte, tak po obehaní zopár servisov prinášam riešenie, respektíve rozlúštenie záhady (aspoň prezatiaľ to tak vyzerá).
Pri (pred)poslednej návšteve servisu, keď som hlásil, že mi po odbrzdení ručnej dosť lepia brzdy, a auto to nerozchodí (proste je počuť akoby pribrzďovali) ani po pár-sto metroch, to skončilo tým že "sa mi odlepujú štítky z poloosí, a tie derú o karosériu" (podla mňa blbosť).
Zároveň som kázal skontrolovať došponovanie ručnej brzdy, keďže pred 4 mesiacmi som menil komplet brzdy, a kázali mi dojsť to nechať skontrolovať.
Tak aj dotiahli - tu by som vás opäť chcel požiadať o radu. Akú vôlu má mať ručná brzda v C4 ? Predtým mi po asi druhý zub išla uplne zľahka, akoby som skoro ani neťahal za lanko. Na miernom kopci som teda auto parkovával na 5-6 zube (odhadom).
Po skontrolovaní (a dotiahnutí, o ktorom samozrejme v servise nemali nikde záznam) mi ručná brzda zaberá už od začiatku. Ešte pred cvaknutím prvého zubu cítim že brzda už zaberá. Vpohode mi teda stačí parkovať na 2-3 zube...

Problém bol ale zakopaný v brzdách. V mechanike bŕzd nie som úplne doma, ale vysvetlenie bolo, že do mechanizmu, nejakých kolajničiek kade sa vracajú brzdy naspäť sa dostala špina. Následne aj po odbrzdení kotúč nevedel od seba poriadne rozhodiť platničky, a dochádzalo k veľmi miernemu oteru. No a tento spôsoboval to kovové hučanie (niečo medzi jazdením po 3d čiare a tým keď vám pískajú brzdy). Bola to náhoda a v servise mi povedali, že síce si nemyslia že to pomôže, ale znečistenie tohto mechanizmu je jediná vada, ktorú našli a tak nevedia, čo by mohlo byť na príčine (hučanie sa mi na slúšobnej jazde samozrejme nasimulovať nepodarilo)..

Zatiaľ teda vyriešené. Otázkou zostáva - mal som proste smolu, že sa mi to tak zanieslo a robilo toto ? Alebo mám ísť povoliť ručnú brzdu, lebo špina sa do toho mechanizmu proste chytá, a pri takomto nastavení ručnej brzdy pôjdem do servisu opäť o 3 či 4 mesiace.

_________________
C4 | 1,6 HDi | rv 2006


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz