Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - Životnost pneumatik
Právě je pát 19. dub 2024 20:58:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: pát 10. srp 2012 7:17:57 
Offline

Registrován: stř 23. čer 2010 20:01:45
Příspěvky: 10
Ahoj do fóra, jakou máte zkušenost s životností pneumatik? Já mám ověřeno na třech sadách, že se zadní pneumatiky sjíždějí mnohem rychleji než přední a navíc jsou po pár tisících tak oskákané, že se nedají přehodit na předek, protože by mi volant urval ruce. Vypadá to, jako by vzadu na autě nebyly tlumiče - to se tu ale podrobně řešilo s jízdními vlastnostmi. Pokud máte stejnou zkušenost - řešili jste to nějak?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: pát 10. srp 2012 22:12:41 
Offline

Registrován: úte 05. dub 2011 11:08:59
Příspěvky: 38
čoveče já už mám pneumatiky třetí rok, najeto přes 40 tis. origo letní michellinky se kterýma sme vyjeli ze salonu, letos už jsem dal zadní dopředu, ale právě,že ty zadní byly v daleko lepším stavu ( hlubší dezén ), ono taky záleží jak jezdíš naložený, já většinou v kufru skoro nic nemám no, jinač mám 205/65 R15 rozměr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: čtv 23. srp 2012 20:53:18 
Offline

Registrován: ned 18. říj 2009 19:50:49
Příspěvky: 42
No jo to byl jeden důvod proč jsem volil při koupi nového auta vyšší nosnost (850kg) - je sice o něco tvrdší, ale neměly by se "holit" zadní gumy.
Na tohle mě přímo upozorňovaly v prodejně..

_________________
Citroën Berlingo 06/2012 1,6HDI 8V 55kW
Citroen Berlingo 04/2008 1,6HDI 16V - prodáno
Citroen C5 2,2HDI exklusiv 12/2002 (max. výbava)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: ned 26. srp 2012 9:48:08 
Offline

Registrován: pát 18. bře 2011 23:29:42
Příspěvky: 142
Ja na R16 najel na Berlingu II 55 tisic km, a rozhodne se mi pomaleji sjizdeji zadni pnemuatiky, a o oskakani zadnich pneumatik taky nevim... Jezdim nalozen nepravidelne různe
Ted jsem si pres mesicem poridil nove disky a pneu na R15 a jizda je diky vyssimu profilu pneumatiky pohodlnejsi, lepe tlumi narazy, bocni stabilita ani se nezhorsila ... uz tak byla spatna :-)
ale to se tu uz rozebiralo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: stř 24. črc 2013 22:32:22 
Offline

Registrován: ned 09. čer 2013 22:20:15
Příspěvky: 11
Bydliště: Praha
Mám dotaz ohledne nahustenia pneumatik 205/65 R15,ja mám na štítku len 16-ky,tak ak by bol niekto dobrého srdca a napísal mi sem tie hodnoty.

_________________
Berlingo XTR, 1.6 hdi, 68kW r.v. 2013


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: čtv 25. črc 2013 18:33:58 
Offline

Registrován: pát 06. dub 2012 21:13:11
Příspěvky: 17
Bydliště: Rychnov u JBC
Ja jezim na 215/55/16 druhou sezonu a gumy zatim ok.Letos jsem predni hodil dozadu a naopak a v pohode a rekl bych ze ty zadky na tom byly o neco lepe .zatim na nich mam najeto cca 18000 km a v srpnu me ceka Chorvatsko.

_________________
CITROEN BERLINGO 1,6 HDI 80 KW


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: ned 28. črc 2013 9:45:51 
Offline

Registrován: úte 03. lis 2009 9:22:51
Příspěvky: 207
pro jcb2:
asi bych se zaměřil na geometrii zadní nápravy. Z logiky vyplývá že se na autě které má pohon PN a motor vepředu budou sjíždět přední pneu o dost rychleji než zadní. PN je pernamentně naložená a navíc přenos trakční síly na vozovku ubírá ze vzorku mnohem víc než na ZN kde se pneu víceméně jen vozí protože i brzdné síly jsou násobně vyšší na PN než na ZN. Já osobně jezdím na Barumkách teď je dojíždím 4 sezonu ty z PN jsou holé na ZN by mohli vydržet ještě dvě sezony. Přehodit je vzájemně nemůžu protože jedna byla z fabriky nějaká trochu aušus a šla blbě vyvážit takže ji gumař odsoudil k práci na ZN a druhou jsem po půl roce prorazil na boku tak ji gumař zavařil ale s tím že jen na ZN. Tudíž teď tak trochu řeším dilemato jestli koupit celou sadu nebo jen pár a dát ho na PN a po jedné nebo dvou sezonách je posunout na ZN a na PN koupit zase pár nových.

_________________
Peugeot 807 2 hdi 100 kw šesti forf FAP

Bylo :Berlingo 2.0 Hdi r.v. 2000 malej stěhovák
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: ned 28. črc 2013 11:46:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 17. říj 2009 16:11:08
Příspěvky: 7353
Bydliště: Kolín
nebo ma na zadni naprave A-cka a zachvlku ho bude cekat oprava napravy :lol:

_________________
bejvávalo: C4 1.6 HDi 66kw > C4 1.4i > Felicia 1.3 GLXi > Saxo 1.0i > Saxo 1.4i > Evasion 2.0i

současnost: Cecilka C4 1.6 HDi 80kW FAP - auto pro zenu hracka pro chlapa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: ned 04. kvě 2014 18:15:41 
Offline

Registrován: pon 04. bře 2013 17:59:58
Příspěvky: 4
Já mám aktuálně najeto cca 55 tisíc, nevím v jakém poměru zimní/letní ale ty letní už jsou na autě poslední sezonu :-) mají tak 2,5-3,5mm vzorek, s mým stylem jízdy mám jen zkušenost že na předku se sjíždí více hlavně na vnějších stranách, jinak problém s oskákáním nebo nerovnoměrným sjížděním zatím žádný :-)

_________________
Berlingo II r.v.2011, 1,6 HDi 68kW FAP, Multispace + něco navíc(salonová předváděčka), Modrá Kyanos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: sob 08. lis 2014 12:32:06 
Offline

Registrován: ned 20. dub 2014 21:40:39
Příspěvky: 13
Havlicek.Lukas píše:
nebo ma na zadni naprave A-cka a zachvlku ho bude cekat oprava napravy :lol:


to se přece nemůže u Berlinga II stát, je tam jiná náprava, než u starého Berlinga... ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: pát 18. zář 2015 12:48:17 
Offline

Registrován: stř 16. zář 2015 16:23:01
Příspěvky: 18
Bydliště: Ostrava
Nevím, jestli je to téma ještě aktivní, ale zkusím to...
Teď řeším ohledně pneumatik takový "nešvar" :?: - Nerovnoměrně se mi sjíždějí pneumatiky - hlavně na zadní nápravě. Jednak že jsou podstatně víc sjeté, než ty přední - teď mám najeto něco přes 60 000 - s tím, že na letních Michellinkách ze salonu je to teď třetí sezóna, tzn. max. 25 - 30 000km; a ta pravá už je úplně oholená. To mě dostává asi nejvíc, že na předních ještě ujedu cca 15 000km, zadní levá je tak akorát na dojetí a pravá je už nějakou dobu na pokutu.
Jezdím převážně středně naložený.
V servisu mi řekli, že se to někdy u Berlinga stává a že mám koupit aspoň dvě nové pneumatiky a zajít s tím na geometrii, jestli je ta zadní náprava v pořádku.
Řešili jste taky něco podobného? Nevíte, čím by to mohlo být?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: pát 18. zář 2015 14:24:05 
Offline

Registrován: ned 12. úno 2012 16:16:37
Příspěvky: 1348
Bydliště: Frýdecko-Místecko
Jo, C4 picasso ma stejnou napravu a zivotnost gumy tak 20.000km a lamely gumy sjety na "pilu". Kdyz prejedes na okraji te gumy po tech lamelach, tak citis a je to i videt, ze je to jako pilovy kotouc.

Jelikoz jsme meli auto jako nove, otec se to pokousel resit v rmaci zaruky, ale defakto jej dycky odbyli. Ja mam auto cca 50.000km (celkem 210.000) a mam tam na zadku treti gumy a zda se , ze se konecne nesjizdi. A co jsem udelal - dal jsem jinou napravu - delal jsem to sam, takze ti muzu i rict co mne prekvapilo. Zadni silentbloky byly volne, jeden byl v podstate utrzeny, naprava litala jak se ji chtelo. PRi jizde se to projevovalo tak, ze v zatacce na hrbolech se prdel auta rozkyvala vlevo - vpravo, nejhorsi to bylo na ledu a snehu, ten zadek proste zacal tancovat.

A jeste jedna vec, Citroen ma u teto zadni napravy docela velkou predepsanou sbihavost. Na rady jednoho cloveka tady z fora jsem 2 srouby zadnich naboju vypodlozil nerez podlozka 0.4mm abych trochu anuloval tu sbihavost.

Mam ted nasazeny 3ti gumy a najeto mam na nich asi 7000km a pila se nedela a i ubytek bych rekl, ze je minimalni.

Jo, byl jsem s tim jeste se starou napravou na dvou geometriich. Nejprve mimo Citroen, tak mi rekli, ze mam celou napravu vychylenou do strany a hodnoty sbihavosti byly i myslim mimo toleranci - mirne. No a pak v Citroenu, kde mi rekli, ze je vse v poradku - zcela jine hodnoty. Tatovi dycky rikali, ze to je jeho stylem jizdy a za to pretezuje atd.

Ta naprava v tech silenblocih opravdu chodila. Stara naprava mi ted lezi v garazi. Jinou jsem kupoval proto, at nemusim po sundani lisovat loziska. Jo, nebyla nova, ale byla malo jeta z nejakeho Berlinga 2012 a byla komplet i brzdama a tlumicema a stala 4200kc. Silentbloky mela pevne a nebyla tknuta rzi, narozdil od te moji, ktera je rezava jak liska.

_________________
C4 Grand Picasso, r. 2017, 2,0BlueHDi 16V 110kw, Selection, 6st manuál ;)
Peugeot 308, r. 2010, 1,6HDI 8V 82kw, 6st manuál ;)
C4 Grand Picasso, r. 2008, 1,6HDI 16V 80kw, Exclusive, 5st manuál ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: pát 18. zář 2015 14:58:42 
Offline

Registrován: stř 16. zář 2015 16:23:01
Příspěvky: 18
Bydliště: Ostrava
Díky za hodnotnou odpověď.
Přesně jak říkáš - sjíždí se to "na pilu" - je to takové vlnité.
Citace:
PRi jizde se to projevovalo tak, ze v zatacce na hrbolech se prdel auta rozkyvala vlevo - vpravo, nejhorsi to bylo na ledu a snehu, ten zadek proste zacal tancovat.

Ono ty nové Berlinga jsou obecně celkem skákavé - zadní náprava odskakuje na každé nerovnosti. Mechanik mi potvrdil, že je to nejhorší, když se jezdí po prázdnu - já ale jezdím, jak jsem psal - převážně středně naložený, tak nevím.
Ale vzhledem k r.v. prosinec 2012 mě to celkem překvapuje - že by byly v podstatě u nového auta uvolněné silentbloky.
No asi mi opravdu nezbývá nic jiného, než koupit nové gumy a dát jim to na geometrii a doufat, že uznají chybu.
Nechce se mi každé 2 sezóny kupovat nové pneu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: sob 19. zář 2015 6:41:50 
Offline

Registrován: ned 12. úno 2012 16:16:37
Příspěvky: 1348
Bydliště: Frýdecko-Místecko
Jeste muzes nechat zkontrolovat sbihavost. ALE - auto naloz tak jak s nim vetsinou jezdis a at ti ji zmeri v "jizdni poloze", tj je v te, v jake to auto jezdi. Protoze oni to v Citroenu postavi do referencni vysky a v te to zmeri. At to proste zmeri v obou. Jak uz na kolech maji nasazeny ty centrovaci kotouce, tak uz by to pro ne nemel byt problem zmerit. Mozna se budete divit, jakou sbihavost ma to auto v jizdni poloze. A podovej se na auta jinych znacek. sbihavost zadni napravy maji velmi malou. Tak 0 az 15' na kolo. Ja mel pres dohromady v souctu pres 1° a 7'. Predstav si, jak se dokazi sjet blbe predni kola, kdyz mas sbihavost dokupy 0,5° a ted si vem ze zadek jezdi s vice nez 1°. BTW podle cCitroenu je predepsana 21' +-9. Coz je az stupen a JE TO MOC. Jak jsem psal, nechal jsem vysoustrusizt podlozky z nerezi tloustky 0.4mm a ty jsou dal pod predni srouby naboje zadni napravy. Drzi jej 4 srouby 2 predu a 2 vzadu. Podle zkusonosti cloveka co mi to poradil i podle vypoctu co jsem si udelal (podle vzdalenosti sroubu) to vychazi, ze 0.1mm ubere 6'. Ja dal teda 24' na kolo, takze nejaka mala sbihavost zbyla.

A takhle - nam se gumy spatne sjizdely od noveho auta a na vine byl dycky tata. Mne to prave nedalo, protoze problemy s tim nema kazdy ale jen nekdo. Takze neco musi na tom aute byt spatne.

Jak jsem psal, dal jsem jinou napravu s pevnymi silentbloky a s se zmensenou sbihavosti a za 7000km se mi zda, ze se pila nedela a to se priznam, ze jsem jeste nebyl na geometrii, protoze jsem to najel ted za necele 2 mesice a odkladam to, protoze jeste musim vymenit spojovaci tycky rizeni, pac tam mam vuli a trepou se kola pri vyssich rychlostech. Az to budu mit, pak pujdu na geometrii a muzu napsat, jake mam hodnoty nyni. V kazdem pripade, zadek uz netacuje ze strany na stranu pri prujezdu zatacky na hrbolech. V porovonani s Xsarou ten prujezd neni tak dobry, ale nesrovnatelne s napravou predtim a ted.

Jo a mozna to zkus jinde nez v Citroenu. Mam ten pocit, ze oni to tam snad i osuli jen aby to vyslo.

A jeden dotaz: Nemel jsi nekdy pocit, ze pri couvani na mokrem nebo hladkem to auto resp. zadek jakoby ujede/cukne do strany? Ja takovy pict mel nekolikrat v praci v podzemni garazi. Pak i ri pohledu na zadni napravu se mi zdalo, ze ty kola jsou nejak moc vyvracene do strany. Pricitam to ted zpetne tem silenblokum. Pri jizde vzad s tou sbihavosti ty kola mely defkato velkou rozbihavost a ty gumy sly od sebe a v jeden okamzik se to na tom hladkem smyklo k jedne strane - kde ta pneumatika mela vetsi adhezi. Ovsem pri jizde vpred to dela to same jen opacne. Ty gumy jdou moc k sobe a tak se odiraji z venku. Cele to odpovida - proste velka sbihavost a u mne jeste nevic ty volne silentbloky.

_________________
C4 Grand Picasso, r. 2017, 2,0BlueHDi 16V 110kw, Selection, 6st manuál ;)
Peugeot 308, r. 2010, 1,6HDI 8V 82kw, 6st manuál ;)
C4 Grand Picasso, r. 2008, 1,6HDI 16V 80kw, Exclusive, 5st manuál ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Životnost pneumatik
PříspěvekNapsal: ned 20. zář 2015 13:06:27 
Offline

Registrován: stř 16. zář 2015 16:23:01
Příspěvky: 18
Bydliště: Ostrava
S tou sbihavosti mas asi pravdu. Je to logické a asi to bude ten důvod, proč se to tak sjíždí.
Každopádně stejně musím koupit aspoň ty 2 nové gumy, at mi to můžou změřit.
A s tím uskakováním na kluzkém povrchu, nezaznamenal jsem nic takového. Jedině až bude někde příležitost, můžu to vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz