Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - 3D tisky užitečných doplňků
Právě je čtv 18. dub 2024 20:01:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3D tisky užitečných doplňků
PříspěvekNapsal: ned 21. srp 2022 11:34:41 
Offline

Registrován: úte 09. srp 2022 16:58:05
Příspěvky: 3
Koupil jsem ojeté C4 Picasso (2012), vlastně vyměnil za Xsaru Picasso. Tam jsem byl zvyklý na fůru prostorných odkládacích schránek, které jsem také "řádně" zaplnil. Od dávných dob s sebou totiž vozím kde co :) . U C4 je taky "hafo" schránek, ale.. Na co je třeba malá schránka s víčkem v pravém boku kufru (před místem pro vozík) jsem zatím neodhalil? Smysl by ta schránka měla třeba pro žárovky, pojistky, šroubky aj. drobnosti - ale musela by v té dutině být nějaká krabička vytvarovaná podle otvoru (není to obdélník, resp. kvádr), do které by se tyhle drobnosti poskládaly. V servisu mi řekli, že nevědí nic o tom, že by taková krabička byla součástí produkce firmy Citröen.
A tak vznikl nápad na 3D tisk takové krabičky. Ptám se: Nemá už někdo za sebou vývoj takového nápadu až k realizaci? Jde mi o přesné změření relativně složitého otvoru (nejlépe změřením podle formy vytvarované podle otvoru). Zadruhé vytvoření výkresu pro 3D tisk. Tisknout už umíme :-) Najde se někdo? Pokud ano, volejte na 777960324. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisky užitečných doplňků
PříspěvekNapsal: čtv 08. pro 2022 12:48:40 
Offline

Registrován: úte 09. srp 2022 16:58:05
Příspěvky: 3
V minulém příspěvku jsem sondoval možnosti 3D tisku a pánů citroeňáků. Níže popíšu svůj nápad zhotovení krycího víčka středu ocelového ráfku pomocí metody 3D tisku.
Při výměně letních na zimní gumy jsem tyto obul na ocelové ráfky. Jsou levnější a v zimních podmínkách prý víc vydrží (tak mi poradili v servisu). Z hlediska estetického jsem ovšem spokojen nebyl. Ve středu je v ráfku otvor (nutný pro nasazení na vyvažovačku), ale na přední nápravě v otvoru kouká matka se závlačkou od poloosy. Samozřejmě, rezavé jak liška. U zadních kol je v otvoru brzdového bubnu zalisované víčko, ale i tady to pěkně nevypadá. "Kup si poklice," radil kamarád, leč osobně k nim nemám důvěru. Spadávají, kradou se a nejsou levné..
Vzpomněl jsem si na dávné doby, kdy jsem mnoho let provozoval Trabanta. Soudruzi v NDR opařili osy náprav plastovými víčky. Nic podobného se ale v dnešních "mototechnách" sehnat nedá.
Takže přišel na řadu 3D tisk. Předcházelo tomu přesné změření nákružku na ráfku (ve středu) a hloubky vnitřku budoucího víčka podle vyčuhujícího závitu osy s matkou, no a celkový návrh víčka. Kamarád se postaral o zbytek: Převedení rozměrů do softwaru pro 3D tiskárnu a samotný tisk.
"A je to," říkají Mat a Pat. K nasazení je potřeba gumová palička, protože vnitřní rozměr víčka v místě nasazení na ráfek má "mínusovou toleranci", aby na ráfku víčko drželo. Drží i po testech s delší jízdou, kdy se ráfek zahřeje od brzd. Za půl roku, až zase budeme všichni přezouvat, půjde víčko sklepnout zevnitř ráfku. Detaily jsou patrné na fotkách.
Okrasná víčka na šrouby (viz obr.), koupená na eBay, jsou už jen třešinkou na dortu.
Obr. 1 a 2 - Víčka zhotovená 3D tiskem nasazená na střed ráfku
Obr. 3 a 4 - Stav před nasazením víček


Přílohy:
C4-vicko-rafek-FIN_2_600.jpg
C4-vicko-rafek-FIN_2_600.jpg [ 186.99 KiB | Zobrazeno 1551 krát ]
C4-vicko-rafek-FIN_1_600.jpg
C4-vicko-rafek-FIN_1_600.jpg [ 196.19 KiB | Zobrazeno 1551 krát ]
C4-vicko-rafek-2_600.jpg
C4-vicko-rafek-2_600.jpg [ 218.23 KiB | Zobrazeno 1551 krát ]
C4-vicko-rafek-1_600.jpg
C4-vicko-rafek-1_600.jpg [ 157.57 KiB | Zobrazeno 1551 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz