Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - Dezinfekce klimatizace
Právě je úte 14. kvě 2024 4:29:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 8:26:48 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Já ji nikdy nevypínám a nesmrdí. Proč jí také vypínat. Kupoval jsem si to s ní abych jí mohl používat. Takže mám nastavenou teplotu a jede v létě i v zimně. Právě to vypínání podle mě způsobuje hromadění plísní a podobných věcí na výparníku.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 8:57:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 11:17:48
Příspěvky: 1092
Bydliště: Velké Hamry
Omyl. Plísně se tvožej z nachytanýho bordelu ve vlhkosti. A když přijedeš s ledovým výparníkem a jenom vypneš motor, tak se výparník a všechno studený v klimě orosí a protože tam už neproudí vzduch, tak tam ta vlhkost zůstane dlouho. Něco odteče odpadem, ale zbytek může vysychat i několik dní, podle místa uložení auta a počasí. To je ideální stav pro tvorbu plísní.
Proto se doporučuje několik minut před ukončením jízdy vypnout kompresor klimy a nechat běžet jenom větrák. Tím se vše stačí prohřát a hlavně vysušit. Pak maj plísně mnohem horší podmínky ke svýmu růstu.
Další důvod k vypínání kompresoru může být pro někoho hodně šetrnýho úspora paliva, u slabších motorů i citelná ztráta výkonu při běhu klimatizace. Ale jsou to malý rozdíly a dlouhodobý vypínání a neprotočení klimy někdy i dýl než půl roku v zimě nakonec vede spíš k opravě a větším investicím, než by stálo uspořený palivo.

_________________
C5 II Break Exclusive 2.2HDi 128kW / Biturbo / navi / 2007 / Neskutečně pohodlná kára...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 11:20:47 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Nechci hádat, ale slovo doporučuje se, co to znamená? Kde se to doporučuje. Nechci slyšet styl jedna paní povídala, ale skutečně doporučení výrobce nebo tak. Já si myslím, že to tak totiž není. A praxe u všech našich vozů mi dává za pravdu. Ale rád se nechám odborně poučit. Ale takové to, že někdo povídal a podobně neuznávám. Díky.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 12:32:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 11:17:48
Příspěvky: 1092
Bydliště: Velké Hamry
Hmm, když se nechceš hádat, tak si to dělej jak chceš. Je to tvoje auto.
Jen nevím, jak dokážeš auto třeba umýt, když nikde není v žádným návodu napsáno, že máš dělat krouživý pohyby houbou, nebo štětkou, nebo čímkoliv jiným a to ve směru, nebo proti směru otáčení hodinových ručiček. A takhle není popsána spousta úkonů, který provádíš na základě logiky, nebo zkušeností či zvyklostí. Možná se bez návodu ani nenajíš, když to musíš mít černý na bílým a ten papír prostě nikde není a není. :D
To co jsem napsal o prostředí vhodným k růstu bakterií v klimatizaci je pravda, ať už tomu věříš, nebo ne. Vlhko jim prospívá a jinovatka na výparníku, který je v provozu, po vypnutí roztaje a změní se na vodu. Něco odteče, něco vyschne. Za jak dlouho, to záleží na podmínkách. Pokud ale klimatizací proudí vzduch od ventilátoru, dokáže to uschnout během několika minut.
A pokud chceš nějaký "věrohodnější" zdroj, tak před asi dvěma nebo třema týdny jsem čistě náhodou zachytil podobný rady v nějakým motoristickým pořadu v TV. Autosalon, nebo AutoMotoRevue ..., něco takovýho to bylo. Jinak všeobecně těmhle pořadům nic moc nežeru, ale tohle mě zaujalo, protože to popisovalo přesně to, co jsem už léta praktikoval a co jsem vždycky radil i ostatním.

_________________
C5 II Break Exclusive 2.2HDi 128kW / Biturbo / navi / 2007 / Neskutečně pohodlná kára...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 14:10:19 
Offline

Registrován: stř 26. kvě 2010 22:51:18
Příspěvky: 292
Kazdy ma svoj kus pravdy... ;)

http://autosalon.iprima.cz/preventivni- ... limatizace

Len vydrzat tu reklamu.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso ,2.0 HDI, AT, Exclusive.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 16:53:41 
Offline

Registrován: úte 01. led 2013 21:33:18
Příspěvky: 186
tak to jsem taky slyšel,už když jsem měl první auto s klimou,vypínat před cílem a nechat foukat ventilátor,tady je to dobrý že když zavřu auto jde tlačítkem RESET nechat to ještě profukovat :)

_________________
Citroen C4 Grand Picasso 2008 2.0 HDI BMP6,Silver Exclusive


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 09. čer 2014 22:42:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. zář 2012 22:21:40
Příspěvky: 82
Bydliště: Třebíč
Daleko víc než případný kondenzát mě zajímá zdraví cestujících.Takže ano,klimu vypínám určitou dobu před dojezdem do cíle.Ale čistě proto,aby se stačila srovnat vnitřní teplota s okolní atmosférou.Protože uchladit vnitřek auta,pak zastavit a vylézt ven do třeba takovýho horka,co bylo dnes může akorát naprostej tetřev a nebo ten,kdo si s oblibou léčí angínu.

_________________
Renault Grand Scenic 1.5dCi / 2012
C4 GP 1.6Hdi/80kW DV6TED4 / 2008


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: úte 10. čer 2014 10:47:21 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
To že se nechci hádat neznamená, že o tom nechci diskutovat, ale určitě nechci slyšet odpovědi v konfrontačním tónu. To používá někdo komu dojdou argumenty.
Tak abych nehovořil jen planě, popíšu co jsem včera udělal. Ještě podotknu, že běžně klimatizaci vůbec ani v zimně nevypínám ani na jednom autě a nikdy jsem nevypínal. Za prvé jsem také kromě prorezlého venkovního výměníku nikdy nedoplňoval chladivo. Možná náhoda, možná celoroční provoz klimatizaci svědčí.
Ale k meritu věci. Včera jsem jel domů a 6 km před domem jsem vypnul chlazení. Dobré vše OK, jen v autě hned teplo což je logické vzhledem k velikosti předního skla a současným teplotám. Ventilátor jel asi na plné pecky.
Dnes ráno jsme nastartoval a zapnul klimatizaci. Vyvalil se smrad, který neznám a nikdy jsem nezažil. Vlhké dusnu jako v prádelně. Po chvilce to zmizelo a přestalo.
Takže pro mě to je jasné, nebudu klimatizaci vypínat a kdo mi nevěří zkuste si to vyzkoušet, než dáte na "dobré" rady odborníků.
Myslím, že na rozdíl od toho jak se myje auto, by to výrobce do návodu napsal.
Děkuji za pozornost a přeji hodně spokojených kilometrů.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: úte 10. čer 2014 12:04:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. bře 2013 10:48:40
Příspěvky: 129
Bydliště: Frýdek-Místek
No já musím souhlasit s MIKRA , a to ze zkušenosti na autě nákladním / osobním . S rozrůstající se flotilou osobních služebních aut a rozmazleností jejich uživatelů , se majitel uvolnil k ozónovému vyčištění .... Věřím i uživatelům co jezdí se 100% ON , ale chladivo uniká ať je ON či OFF , hold je to potvora těkavá . Tuto problematiku řeším tím , že s olejovým filtrem měním i palivový BYŤ tankuji kvalitní palivo a zároveň kabinový fitr s jeho profouknutím sprejem k tomu určeným . Nárust jednoho tisíce korun unesu . Zásadně nepoužívám žádné "voňky" a z ofuku jsem zatím nic nepříjemného nezaznamenal , snad jednou když jedeme přez Valašské Meziříčí okolo Deza , ale asi to není klimou ;) .

_________________
Citroen C4 Picasso Grand 2,0Hdi r.v.2009 BMP6 tmavě modrá met.Obrázek
Opel Astra G 1.6 16v 4st. automat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: úte 10. čer 2014 12:45:08 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Jak říkám nejsem odborník na autoklimatizace, ale z vlastní zkušenosti musím říct, že prostě neuniká. Na Renaultu Scenic, celkem 14 v používání. A ani jednou nedoplňováno. Možná řeknete že jsem lhář, ale nejsem. Tedy vlastně o rok míň protože po roce provozu se musel měnit předek po bouchanci. Ale u Peugeotu 807, když jsem ho koupil tak výměna výparníku a tři roky než šel z domu také nedoplňováno. A u dalších aut to samé. A věřte mi, že já nesnáším teplo, takže potřebuji plný výkon klimačky. Ne jen nějaké šolíchaní na hraně funkčnosti.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: úte 10. čer 2014 19:21:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 11:17:48
Příspěvky: 1092
Bydliště: Velké Hamry
Bez jakýkoliv snahy o konfrontaci se mi nezdá, že bys unesl plný výkon klimačky. Teda alespoň ne v mým autě. Za pár minut na plný výkon bys musel oblékat svetr. Leda že by ...
... já prostě vloni zjistil, že mi to chladí nějak čím dál tím míň. Dojezdil jsem léto, v zimě jsem skoro nepoužíval a na jaře už nechladila vůbec. Nebylo chladivo. Byl děravej kondenzátor (přední chladič klimy). Po 8mi letech. Tím chci říct, že když je málo chladiva, tak to taky míň chladí. Možná to je tvůj případ, když přežiješ plný výkon ve zdraví.
A ještě pro doplnění. Kontrola, čištění a doplnění chladiva se neprovádí jen když je zle. Chladivo obsahuje i mazivo a když ubývá chladivo, mizí s ním i mazivo. Automat na plnění klimatizace napřed všechno odsaje, oddělí mazivo od chladiva, přefiltruje, provede tlakovou nebo podtlakovou zkoušku a když nezjistí závadu, tak doplní chladivo s předepsaným množstvím maziva pro daný auto. Většinou podle VIN. Tím mazivem se chrání kompresor. Když se třeba mění kompresor za nový, tak je v něm už mazivo naplněný a do klimatizace se plní jenom chladivo. Ale při jakýkoliv jiný opravě klimatizace, třeba při výměně potrubí, chladičů či jiných dílů se musí provést včechny operace, který automatická plnička dělá. To proto, aby se z okruhu dostala vlhkost a dalo se tam správný množství jak chladiva, tak maziva. Pokud je něčeho moc a nebo málo, klimatizace nechladí tak jak má. Nedává správný výkon.
Takže nejenom čistit a dezinfikovat, ale taky kontrolovat a doplňovat. Ať už to máte v návodu k autu napsaný a nebo ne. Stojí to kolem 500,- Kč a jednou za dva až tři roky to stojí za to.
A ještě jedna věc k těm 14ti letům bez údržby. Dnešní auta mají chladiče asi tak z poloviny hliníku, než ty před 14ti lety. A není vyjímkou, že přední chladiče klimy jsou děravý od soli už po 3 - 4 letech. Například Citroeny C5 X7 jsou tím doslova pověstný. Hodně k tomu přispívá fakt, že motorek sahary je tak blízko k chladiči, že za pomoci slaný vlhkosti tam dochází k chemii elektrickýho článku a přesně za tím motorkem to prostě shnije. Při opravě zjistíš, že se to tam rozsype, jako popel z cigarety.

_________________
C5 II Break Exclusive 2.2HDi 128kW / Biturbo / navi / 2007 / Neskutečně pohodlná kára...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 8:36:52 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Asi jsem to chybně napsal, takže se omlouvám a zkusím vysvětlit. Rozhodně si nemyslím, že bych vydržel cokoliv na plný výkone, tím méně klimatizaci. Takže jí nemám na 14 st, ale na 21. Chtěl jsem tím, říct, že bych poznal a že by mi vadilo, kdyby díky úniku chladiva docházelo ke snížení výkonu.
Jinak myslím, že nemáš pravdu. Pokud dochází k úniku chladiva pouze lokálními netěsnostmi tak mizí jen chladivo díky své hustotě. I proto (jak se třeba zmiňují v TV) nestačí doplnit chladivo v kombinaci s olejem, ale odsát přebytečný olej tak jak sám píšeš.
Pokud k úniku dojde průrazem nebo prostě poškozením rozvodné soustavy tak je to jasné, že to nemůže chladit. Ale když je to OK, tak celoroční provoz klimatizaci, respektive jejím součástím jen prospívá. Řekne to každý mechanik od ledniček počínaje až k velkým klimatizačním jednotkám.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 9:00:57 
Offline

Registrován: čtv 11. říj 2012 19:56:38
Příspěvky: 117
Bydliště: Zlín
Když už se tady bavíme o klimatizacích, zkuste mně někdo vysvětlit jednu věc: mám první auto s automatickou klimou, předtím jsem měl vždycky klimu manuální. U manuální když zapnu, tak jede, když vypnu tak nejede - tam je to jasné. Ale jak je to u automatické? Jede i když není potřeba chlazení? A nemyslím teď ochranu před zamrznutím při nízkých teplotách. Myslím stav, kdy je venku 15, mám nastaveno 22 a zapnuté A/C. Jede klima nepřetržitě i v této situaci? Pokud ne, je potom správné vůbec u automatické klimatizace mluvit o nepřetržitém provozu?

_________________
C4 II 1.6 HDi 82kW Exclusive 2012 - prodáno
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 9:27:30 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Jede, jen nechladí. Jako správná klimatizace vysouší vzduch. Funkce zvaná dehumidity. Známá z vysoušečů.
Rozdíl mezi manuální a automatickou klimatizací je pouze v regulaci přidávání teplého vzduchu do systému. Nelze regulovat chlad, tam je to pouze ON OFF, jedině jak lze regulovat teplotu ve voze, je přimýchávání teplého vzduchu.
Takže i když jsem měl manuální klimu tak byla stále zapnuta a ovládáním topení jsem reguloval teplotu ve voze. Při automatu mi to dělají na základě čidel a algoritmů řídící jednotka. Ne vždy spolehlivě.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 9:37:24 
Offline

Registrován: ned 12. úno 2012 16:16:37
Příspěvky: 1348
Bydliště: Frýdecko-Místecko
No tak rozdíl není jen v přimíchávání teplého vzduchu. Ten se bude přimíchávat i v manuální klimě. Automatická klima je řízená inteligentní řídící jednotkou, která vyhodnocuje teplotu z různých čidel rozmístěných ve voze a v okruhu ventilace, hýbe klapkama (posílá vzduchu příslušné teploty tam kam je třeba) a řídí otáčky ventilátoru, opět podle strategie v ŘJ, mimojiné ty otáčky řídí tak, aby tam nebyl vyloženě průvan. Samozřejmě ji můžete přepnout do jakéhosi manuálního režimu.

Manuální klima jen sprostě metá chladný vzduch podle toho jak moc natočíte potenciometr teploty a jakou rychost ventilátoru zvolíte. Samozřejmě včetně směru, který manuálne nastavíte - nohy/na tělo/ na okno.

Pak jsou tu ještě poloautomatické klimy, kdy ŘJ není schopna natáčet klapky - tj směr kam se bude foukat.

_________________
C4 Grand Picasso, r. 2017, 2,0BlueHDi 16V 110kw, Selection, 6st manuál ;)
Peugeot 308, r. 2010, 1,6HDI 8V 82kw, 6st manuál ;)
C4 Grand Picasso, r. 2008, 1,6HDI 16V 80kw, Exclusive, 5st manuál ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz