Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - Dezinfekce klimatizace
Právě je pát 29. bře 2024 16:51:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 10:11:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 18. říj 2009 11:17:48
Příspěvky: 1092
Bydliště: Velké Hamry
MotoMoto píše:
... celoroční provoz klimatizaci, respektive jejím součástím jen prospívá.

O tom ale není sporu. To je pravda a nikdo tu nepsal nic jinýho. Jen v tom zimním provozu "zbytečně" spotřebováváš palivo, ale klimatizaci samotný tím neškodíš.
Škodíš jí ale tím, když ji nenecháš vyschnout a ukládáš auto s namrzlým výparníkem a taky tím, když jí nekontroluješ stav chladiva a maziva. Dobře složený okruh chlazení to může přežít hodně dlouho bez úniku, ale protože to není stabilní lednička, kde je všechno sletovaný, nehýbe se s tím a není teda tolik možností na únik některým šroubovaným spojením, tak to zpravidla tak dlouho, jako domácí lednička nevydrží. No a kvalitu a životnost dnes stavěných aut už známe. A ani ty ledničky už nejsou to co bývaly. :D
Na autě jsou prostě některý preventivní kontroly součástí dobrý a zodpovědný údržby.

_________________
C5 II Break Exclusive 2.2HDi 128kW / Biturbo / navi / 2007 / Neskutečně pohodlná kára...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 10:42:13 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Vezmu to postupně.
Ano na to jsem u automatické klimi zapomněl, že reguluje ventilátor a směr proudění vzduchu. Omlouvám se za neúplnou informaci a děkuji za upřesnění.
Kontrolovat stav naplnění není třeba, protože když funguje tak je vše OK. Olej ze systému nemůže mizet. Respektive může, ale to už je havárie systému a nebude chlazení fungovat.
A naposledy k vypínání klimatizace dřív. Volal jsem naschvál známému (ano moje neoblíbené jedna paní povídala, ale k zamyšlení, protože to zní logicky) technikovi co opravuje klimatizace. A řekl mi, když vypnu chlazení během jízdy, tedy s proudícím vzduchem, tak sice rozhodně dojde k rychlejšímu vysušení vnitřního výměníku, ale ....
Díky proudu vzduchu a rychlému uschnutí prý zůstanou mechanický nečistoty, spory a další sajrajt napěchovaný a připečený na výměníku. Když prý auto stojí a neběží ventilátor, tak pozvolným odtáváním dojde k lepšímu opláchnutí výměníku. Kondenzovaná voda odtéká směrem dolu a oplachuje lamely výměníku a ne že je proudem horkého vzduchu vysoušená a odpařovaná.
Nemyslíte, že to tak může být. Zkusil jsem dát ušpiněný porcelánový hrnek namočený do vody do mrazáku, následně ho vyjmul a postavil na stůl. Voda rozmrzla a stékala dolů a vzala sebou část (ne všechnu) špínu. Druhý stejný pokus, ale rychlé vysušení tající vody fénem s teplým vzduchem. Hrnek suchy během chvíle, ale špína na něm zůstala.
Doporučuji vyzkoušet si v domácích podmínkách. Je důležitější mít rychle vysušený výměník plný bordelu, který zase příště opět zvlhne a nebo co nejčistší tento výměník?
Děkuji za úvahu a vyzkoušení.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 11:48:25 
Offline

Registrován: ned 12. úno 2012 16:16:37
Příspěvky: 1345
Bydliště: Frýdecko-Místecko
S tou špínou máš pravdu. Jenže plísně o které jde, nemají rády sucho. A když ten výparník vysychá v relativně uzavřeném boxu (kdy6 tu klimu nevysušíš) z jedné části kryté textilním filtrem - do kterého se právě ta vlhkost z části absorbuje a bude tam dlouho. A právě v tom filtru je toho bordelu spousta - naopak na výparníku toho díky filtru co se špíny týče bude minimálně. A ty plísně pak vegetujou v tom filtru a rozlézají se pak nerušeně po celém ventilačním systému.

On je taky rozdíl jak často kdo jezdí. Samozřejmě, pokud jezdíš denně, tak ony plísně nemají rády průvan, takže pokud je denně takhle decimuješ, tak to může vydržet v reletivně dobrém stavu a dejme tomu i bez nějakého silného zápachu.

Ale lidé co jednou károu 1x týdně tak těm to tam pak celý týden hnije a roste.

_________________
C4 Grand Picasso, r. 2017, 2,0BlueHDi 16V 110kw, Selection, 6st manuál ;)
Peugeot 308, r. 2010, 1,6HDI 8V 82kw, 6st manuál ;)
C4 Grand Picasso, r. 2008, 1,6HDI 16V 80kw, Exclusive, 5st manuál ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 13:32:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. bře 2013 10:48:40
Příspěvky: 129
Bydliště: Frýdek-Místek
..... hrnek má svislé stěny , kdežto výměník vodorovné lamely . Domnívám se , že když mi začnou bujet plísně na těchto lamelách , tak žádný proud vody (v praxi, asi jen wap) mi ten zmíňovaný marast neopláchne . Budu používat , ale vypnu předem , tím se osuší a bordýlek opadá . Opět ze zkušenosti , po vypnutí motoru se zapnutou klimou a namraženým výměnikem u kamiónu (hóódně velký výměnik) začne z hadičky velmi pomalu kapkat voda , bohužel není mi známo kolik . O žádném proudu , který by mi jej opláchl nemůže být ani řeč . Myslím si , že u osobního automobilu toto lze taktéž aplikovat , zkusil jsem metodu nevypnutí v těchto úmorných dnech(běžela naplno 1hod) a po zastavení koukal pod auto , tipuji že 1,5dcl vody během 10min.Žádný proud - škoda .
Brát toto prosím jako mou poznámku a poznatek z praxe se snahou poučit se od druhých s výsledným prospěchem pro mou stranu .

_________________
Citroen C4 Picasso Grand 2,0Hdi r.v.2009 BMP6 tmavě modrá met.Obrázek
Opel Astra G 1.6 16v 4st. automat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 11. čer 2014 13:35:46 
Offline

Registrován: úte 10. črc 2012 11:37:30
Příspěvky: 454
Tak to je také možné, pokud je auto postavené někde kde není sucho, že to déle vysychá. Já skutečně jezdím denně a klimačku zapnutou, tak možná proto to takto reaguje. Ale v každém případě ten jeden pokus kdy jsem jí vypnul dříve a to co se valilo druhý den, mě přesvědčili, že já to dělat nebudu. Každý dle vlastního vkusu. A zkušeností.

_________________
Citroen C4 GP r.v. 2008 2,0 HDI, 6st AT automat.
Peugeot 807 r.v. 07 2,0 HDI 2009-2012
Renault Grand Espace r.v. 06 2,0 HDI 2009
Škoda Felicia 1998
Renault Scenic 1,6 RT 1996-2009
Škoda Forman GLS 1990-97
Škoda 120 GLS 1981-90


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: úte 11. dub 2017 21:58:19 
Offline

Registrován: úte 26. dub 2011 20:57:27
Příspěvky: 13
Ahoj
Chtěl bych vyčistit klimatizaci trubičkou z výparníku (kdysi jsem to dělal na ford focus) existuje spray který má hadičku a tou trubičkou se nastříká přímo do výparníku.
Dnes jsem byl pod autem ale vývod z výparníku jsem nikde nenašel. Poraďte mi kde asi tak je ideální by byla fotka.

Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: stř 12. dub 2017 20:31:43 
Offline

Registrován: ned 06. lis 2016 14:02:45
Příspěvky: 27
Je lepší vytáhnout pylové filtry a nastříkat to přímo na žebra výměníku. ;)

_________________
Grand Picasso 2.0HDI Ecxluzive


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: čtv 13. dub 2017 0:47:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 02. říj 2010 20:32:08
Příspěvky: 1319
...jj take to tak udelam.Filtry jeste jednou vytahnu a hadickou nastrikam penu na vyparnik,necham cca.15min.bezet klimu a potom filry vsunu zpet.Zbytek ocisty dodelam ,,,ozonem-mlhou,,, a ty potvory musej padnout :lol:

_________________
Tesla Y Performens Bíla perleť - super auto.
Citroen C4 Grand Picasso 2014 Technospace 2-BlueHDi 150 EAT6 Šedá Shark 5.8l/100Km-prodej.
Citroen C4 Grand Picasso 2008 1,6 HDI 110k BMP6-Červená Lucifer-není.
Ford Mondeo Turnier Combi 2003 2L-Duratorq-není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: pon 24. dub 2017 9:29:23 
Offline

Registrován: stř 26. kvě 2010 22:51:18
Příspěvky: 292
Z vlastných skúsenosti:
1. Pri používaní klimatizácie treba dbať na to, aby po jej vypnutí bola vyvetraná/vysušená vlhkosť (kondenzát) vo výparníku. Po vypnutí klímy nechajte vetrák bežať aspoň 2-3 minutý.
2. Zatiaľ najúčinnejší spôsob ako dezinfikovať všetko možné v aute, vrátane klímy, je použitie ozonátora z aliexpress za 21€.
- Zapíname klímu na plne pecky, cirkulácia vnútorný okruh
- Zapíname ozonátor, studený prúd vzduchu smerujeme na platne ozonátora pre ich chladenie
- Necháme ozonátor pracovať cca. 30 min.
- Po ubehnutí 30 min. vypíname ozonátor, vypíname klímu, necháme vetrák bežať ďalej na plne otáčky ešte cca. 10 min.
- Vypíname všetko, otvárame auto dokorán, necháme vyvetrať cca. 20-30 min.
HOTOVO!
V žiadnom prípade nesmiete sedieť v aute počas prace ozonátora, ozón vo veľkých koncentráciách je jed :!:

Zatiaľ všetko funguje.... :D
Ozonátor bol kupeny tu:
https://www.aliexpress.com/item/New-Air ... 0.0.diTr2i


Přílohy:
IMG_20170422_174626_HDR (Small).jpg
IMG_20170422_174626_HDR (Small).jpg [ 52.82 KiB | Zobrazeno 14365 krát ]
High-Quality-Car-font-b-Ozone-b-font-font-b-Generator-b-font-font-b-12v.jpg
High-Quality-Car-font-b-Ozone-b-font-font-b-Generator-b-font-font-b-12v.jpg [ 395.68 KiB | Zobrazeno 14365 krát ]

_________________
Citroen C4 Grand Picasso ,2.0 HDI, AT, Exclusive.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dezinfekce klimatizace
PříspěvekNapsal: úte 05. zář 2017 14:53:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 07. srp 2017 15:23:45
Příspěvky: 50
Zdravim, mam dotaz. U nas v Citroenu je ted akce na cisteni klimi a to ultrazvukem a potom jeste ozonem. Ma to cenu na zimu nabo je lepsi na sezonu? Diky

_________________
Citroën C4 Picasso 2.0HDI AT Exlusive
Cadillac SRX4 3.6l V6
Nissan Silvia S15 2.0t
Ford Probe 2.0


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz