Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - Výměna tlumičů - přední
Právě je čtv 28. bře 2024 13:37:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výměna tlumičů - přední
PříspěvekNapsal: pon 07. bře 2011 23:45:30 
Offline

Registrován: sob 17. říj 2009 19:26:05
Příspěvky: 146
Zdravím,
moje Picasso má najeto 320.000 km tak už je na čase vyměnit tlumiče pérování. Provedl jsem toto svépomocí, zde je návod jak na to u předních tlumičů:
1. otevřeme motorový prostor (páčka uvnitř kabiny)
2. povolíme šrouby předních kol (2 x 4 šroub), ale tyto zatím nevyšroubujeme
3. otevřeme kapotu motoru, sejmeme plastové kryty ramínek stěračů a klíčem č.16 vyšroubujeme matice stěračů. Přivřeme kapotu motoru a stěrače sejmeme. Já jsem je sejmul z tisícihranu tak, že jsem rameno zvedal a pomalu s ním kroutil a po několikátem zvednutí samo odskočilo.
4. Opět otevřeme kapotu motoru a otočíme třemi pastovými zátkami o 90° a sejmeme plastový kryt u předního skla. Tento kryt převrátíme a položíme na motor. Pozor na tomto krytu je připevněná hadička ostřikovačů skla, tak si ji neutrhněte.
5. auto zvedneme zvedákem na jedné straně (stejně jako když píchneme) a demontujeme jedno přední kolo. Auto si podložíme a zajistíme proti pádu, já použil demontovanou pneumatiku, kterou jsem podložil pod práh vozu a vůz na tuto pneu opatrně spustil
6. vyšroubujeme matici a šroub který nám drží tlumič v těhlici kola (klíč 17).
7. odšroubujeme čep kloubu kosti stabilizátoru na tlumiči (otevřený klíč, nebo očkový klíč č.17 a buď torx 35, nebo inbus 6) Torx u originálních kostí nebo inbus v náhradách kosti nám poslouží k přidržení čepu kloubu v případě že se nám protáčí a mi nemůžeme matici vyšroubovat
8. k vytažení tlumiče z těhlice si pomůžeme tím, že roztáhneme objímku která obepíná tlumič. Já jsem použit majzlík, který jsem narazil do mezery prstýnku a tím jsem tento roztáhnul.
9. nyní jsem pořádně dupnul (nebo bouchnul kladívkem do těhlice) do ramene kola a tlumič vyklouznul z objímky těhlice
10.v prostoru stěračů si prohlédneme uložení tlumiče v autě. Důležitý je čep uložení a směr výběžku horního uložení. Můžeme si pomoci křídou, kde si označíme vše potřebné. Poté pomocí dlouhého prodloužení ráčny a kloubu a klíče č.13 vyšroubuje 3x šroub M8 držící tlumič v prostoru stěračů.
11. tlumič opatrně vyjmeme.
TLUMIČ MÁME VENKU A TEĎ JEHO ROZEBRÁNÍ
1. tlumič si upneme do svěráku (není to nutné, ale doporučuji)
2. pomocí stahováku stlačíme pružinu. Pozor bez stahováku (2 nebo 3 ks) se to nedá. POZOR drátem to nesvážete a takové pokusy můžou znamenat těžký úraz. POZOR a ještě jednou POZOR a ještě jednou POZOR.
3. sejmeme plastovou krytku závitu u horní matice tlumiče. Pomocí imbusového klíče č.6 a otevřeného očkového klíče č.22 vyšroubujeme horní matici tlumiče.
4. sejmeme horní uložení tlumiče a pružinu. V této chvíli máme možnost vyměnit patní ložisko tlumiče.
5. pružinu, kryt pístu tlumiče , 2x podložka, misku, horní držák pružiny, patní ložisko a horní uložení tlumiče nasadíme na nový tlumič v obráceném pořadí. Našroubujeme a dotáhneme matici a opatrně povolíme stahováky pružina a tuto řádně usadíme. Nasadíme pastovou krytku chránící závit tlumiče.
To je snadné, mě to šlo u jednoho tlumiče v pohodě u druhého jsem nemohl aretovat pomocí imbusového klíče píst tlumiče a tento se neustále protáčel (imbusový klíč se protáčel). Proto jsem postupoval takto. Staženou pružinu jsem spodním ukončením pružiny (začátek pružiny) vyháknul z misky tlumiče. Povolil jsem stahováky pružiny a pružinu jsem otáčením "vyšrouboval z tlumiče. Poté jsem vzal flexu a píst tlumiče jsem uříznul u těla tlumiče. Poté jsem z pístu sejmul ochranný kryt a pento píst jsem upnul do svěráku. Musel jsem použít smirkový papír, protože píst je hladký a tento se mi neustále ve svěráku protáčel. Poté se mi podařilo vyšroubovat matici tlumiče a sejmout horní uložení.
Ten, kdo již dával náhradu horního ložiska může toto promazat (u náhrady lze víčko ložiska vypáčit a elementy ložiska promazat. U originálu to nelze, protože toto ložisko je nerozebíratelné).
Zpětná montáž tlumiče:
1. tlumič máme sestavený, a strčíme ho na původní místo tak, aby vodící trn horního uložení byl ve stejné díře jako před demontáží - jinak nelze našroubovat šrouby
2. Našroubujeme 3x šroub tlumiče v prostoru stěračů - tyto šrouby zatím nedotahujeme, jen našroubujeme na pár závitů
3. šlápnemena rameno kola (těhlici)tlumič navléjneme do objímky těhlice
4. tlumič má v zadní spodní části tři návarky, které vymezují výškovou polohu a natočení tlumiče, Prostřední, delší návarek, musí být v mezeře prstýnku těhlice
5. pomocí např. heveru, nebo jinak přizvedneme rameno kola tak, aby tlumič v těhlici zapadnul na své místo (výškově)
6. vrazíme zpět šroub prstýnku těhlice a našroubujeme matici a řádně dotáneme (na krev)
7. přišroubujeme kost stabilizátoru k tlumiči
8. Dotáhneme 3x šroub tlumiče v prostoru stěračů
9. zvedeneme opět auto a nasadíme kolo
10. nasadíme plast u stěračů a nasadíme stěrače.

A máme vyměněno, pokud budeme měnit i na druhé straně bod 10 přeskočíme a začneme v bodem 5 z první části návodu.

Poznámka na konec - Oba dva tlumiče byly funkční i po 320000km, když jsem je zmáčknul, sami se vrátily.
Při povolování matic jsem nejprve pomocí ocelového kartáče očistil konce šroubů a tyto jsem promazal.
Při vracení šroubů a matic jsem vše důkladně promazal pomocí grafitové vazelíny - to doporučuji. Rovněž konec tlumiče jsem namazal před tím než jsem ho vložil do objímky těhlice.
Doufám, že tímto návodem někomu ušetřím nějaké peníze a čas při výměně tlumičů.
Čas potřebný k výměně tlumičů pokud jde všechno povolit cca 90 minut při jednom člověku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz