Fórum Citroeny.cz • Zobrazit téma - Ventilátor chlazení motoru neběží - C4 Picasso I 2.0 HDi 138
Právě je stř 24. dub 2024 8:56:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 15. bře 2022 4:51:09 
Offline

Registrován: čtv 27. led 2022 14:31:29
Příspěvky: 12
Ahoj,

tak jsem zjistil, že mi neběží ventilátor motoru a rád bych poprosil o nějaké tipy a potvrzení mých domněnek. Předpokládám, že se může jednat o následující závady:

1. Vada na ventilátoru (uhlíky).
Předpokládám, že to bych mohl ověřit když na konektory ventilátoru přímo připojím 12V?

2. Vada nějakého relé - údajně se má nacházet někde zepředu na chladiči.
Je tam?
Jak se k němu dostanu?
Mám šanci na něm něco poznat nebo změřit - jak?

3. Vadné čidlo teploty. - předpokládám, že v tomto voze již nejspíš není použitý termostatický spínač, který by spínal ventilátor při jediné konstantní teplotě, ale že zde bude teplotní čidlo, které pomocí elektroniky bude spínat ventilátor (podle režimu jízdy atp.) při různých teplotách.
Je to tak?
Mohu nějak ověřit funkčnost čidla?

4. Vadné kabely a konektory
Kde hledat chybu?
Někde u toho relé na chladiči, nebo jinde?

Napadá vás prosím nějaká další rada nebo postup hledání?

Děkuju moc


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 17. bře 2022 17:58:17 
Offline

Registrován: čtv 27. led 2022 14:31:29
Příspěvky: 12
Tak jsem o kousek dál.

- Na diagnostice jsem zjistil, že čidlo teploty bez problému funguje.
- Přístup k odporovému regulátoru otáček umístěnému na sahaře je po sejmutí plastového krytu pod kapotou naprosto bezproblémový.
- Po přemostění výstupu regulátoru ventilátor běží na plné otáčky.
- Po rozebrání regulátoru jsem objevil dvě funkční relé. Jedno spíná výstup napřímo. Druhé spíná výstup přes odpor - odpor je spálený.
- Objevit správnou náhradu je katastrofa. Pod správným OEM 1308CL se většinou nabízejí výrobky s nekompatibilním konektorem.

- Tři vstupní vodiče jsou evidentně pro ovládání obou relé. Podle měření odhaduji, že čtvrtý vodič je zpětný kontrolní vodič na kterém se přes odpor promítá že skutečně došlo k sepnutí plných nebo snížených otáček.

- Je naprosto evidentní, že kvůli spálenému odporu ventilátor na nižší otáčky nemůže fungovat, ale naprosto nerozumím tomu, proč se netočí alespoň na plný výkon. Relé pro vyšší otáčky je zcela v pořádku a výstup je na druhém relé zcela nezávislý!

Víte prosím někdo kdy a co má spínat nízké nebo vysoké otáčky ventilátoru?

Ahoj Pavel


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24. bře 2022 12:57:55 
Offline

Registrován: čtv 27. led 2022 14:31:29
Příspěvky: 12
Vyřešeno!
Objednal jsem relé Polcar/Ecar 2329KST-3 (9658508980 1308CL) za 170 Kč. :) (Nabízeli jej i na Aliexpressu a paradoxně to nejlevnější vypadalo, že bude mít správný konektor). Když relé dorazilo, ukázalo se, že narozdíl od většiny ostatních relé, které mi byly nabízeny, jsou výběžky v konektoru na správném místě a vše je shodné s originálem. Rozšrouboval jsem jej, vše jsem přeměřil, a potvrdilo se, že i zapojením odpovídá originálu. Po instalaci relé a zahřátí motoru na cca 95 stupňů se ventilátor spustil.
Vzhledem k tomu, že jsem musel motor dost dlouho trápit, abych jej vůbec na tuto teplotu dostal, spokojil jsem se s tím, že se ventilátor sepnul na nižší otáčky a vyšší otáčky jsem už ani nezkoušel. Obával jsem se, že bych motor musel točit na vysoké otáčky hodně dlouho a stejně bych neměl jistotu, jestli se vůbec vyšší otáčky ventilátoru sepnou, když už ventilátor běžel a motor ochlazoval.

Trochu mě ale překvapilo, že toto téma si zobrazilo docela dost lidí, ale vůbec nikdo se do komunikace nepřidal :(
Pokud tedy někdo budete vědět co, kdy, a proč spíná nízké nebo vysoké otáčky ventilátoru, napište to prosím sem, aby to v budoucnu mohlo pomoci alespoň někomu dalšímu. :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz